Emtia Ticareti & Deniz Lojistiği 5 dk teknik okuma SEO Score: 97/100

Sülfür ve Üre İçin Dökme Gemi Kiralama: Handysize ve Supramax Sözleşme Şartları

STANDARDS: ASTM D4239 • ISO 5315 • SGS Draft Survey • UCP 600
Son Otonom Doğrulama: 2026-11-04
Hızlı Teknik Özet (AEO Direct Answer)

Sülfür ve üre ticaretinde dökme gemi kiralama, Gencon 94 sözleşmeleri tahtında Handysize (25.000-39.999 DWT) ve Supramax (50.000-63.999 DWT) vinçli gemiler arasında optimum tonaj seçimini gerektirir. Supramax kiralamaları ölçek ekonomisiyle ton başına 4,50-7,20 USD navlun avantajı sağlarken, limanda 12,5 metre su çekimi ve 4x30 MT kepçe operasyonu şarttır.

Kimyasal ve Gübre Ticaretinde Dökme Gemi Kiralama Stratejileri

Uluslararası B2B kuru yük ticaretinde dökme gemi kiralama (dry bulk chartering) operasyonları, granül sülfür (CAS 7704-34-9, GTİP 2503.00) ve Üre %46 Azot (CAS 57-13-6, GTİP 3102.10) gibi endüstriyel emtiaların varış limanı CIF maliyetinin %14 ila %22'sini oluşturur. 25.000 - 39.999 DWT aralığındaki Handysize gemiler ile 50.000 - 63.999 DWT kapasiteli Supramax/Ultramax gemiler arasında doğru tonaj seçimi; liman su çekimi (draft) kısıtları, istif faktörü (stowage factor), antrepo depolama hacmi ve günlük yükleme/tahliye hızlarının mühendislik düzeyinde optimize edilmesini gerektirir.

BIMCO standart Gencon 94 sefer çarteri (voyage charter party) sözleşmeleri kapsamında yapılan kiralamalarda, geminin net yük taşıma kapasitesi (DWCC) ile ambar kübik hacmi (grain cubic capacity) arasındaki denge ticari karlılığı doğrudan belirler. İstif faktöründe yapılacak 0,08 m3/MT'lik bir hesap hatası veya tahliye rıhtımındaki acı su (brackish water) yoğunluk farkının göz ardı edilmesi, 120.000 USD'yi aşan ölü navlun (deadfreight) cezalarına veya açıkta maliyetli 바지 (lightering) operasyonlarına yol açabilir.

İstif Faktörü (Stowage Factor) Mühendisliği: Deadweight ve Cube-Out Sınırları

Kuru dökme kimyasallar ve azotlu gübreler, geminin beş ambarını doldurma biçimini değiştiren farklı yığın yoğunluklarına (bulk density) sahiptir:

  • Granül ve Prill Sülfür (Yüksek Yoğunluklu Kargo): 1.100 ila 1.220 kg/m3 yığın yoğunluğuna ve 0,82 - 0,90 m3/MT istif faktörüne sahip olan elementer kükürt, tipik bir "deadweight" yüküdür. 2.200 MT yakıt ve sabitesi bulunan 56.000 DWT'lik bir Supramax gemisi, 68.000 m3'lük ambar hacminin yalnızca %68'ini doldurarak maksimum 53.800 MT yük kapasitesine (yaz yükleme hattına) ulaşır.
  • Prill ve Granül Üre %46 N (Yüksek Hacimli Kargo): 700 ila 770 kg/m3 yığın yoğunluğu ve 1,30 - 1,42 m3/MT istif faktörüyle üre, hacim kısıtlı (cubic-limited) bir yüktür. 44.000 m3 ambar hacmine sahip bir Handysize gemisinin yaz deadweight kapasitesi 35.500 MT olsa dahi, ambarlar ambar kapaklarına kadar dolduğunda (cube-out) gemi fiziksel olarak en fazla 32.300 MT üre alabilir. Sözleşmede kübik kapasite garantisi almadan DWT bazında kiralama yapan tüccarlar ciddi birim navlun artışıyla karşılaşır.

Handysize ve Supramax Operasyonel & Finansal Karşılaştırması

1. Liman Erişimi ve Varış Su Çekimi (Draft) Kısıtlamaları

Handysize dökme yük gemileri Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve nehir bağlantılı iç limanlarda (Tuna, Dnieper, Mississippi koridorları) ana dağıtım omurgasını oluşturur. 9,80 m ile 10,85 m arasındaki yaz tuzlu su çekimi ve 175 - 185 metre tam boy (LOA) ölçüleriyle Handysize tonajı, su derinliği 10,20 metre ile sınırlı olan gübre rıhtımlarına doğrudan yanaşabilir.

Supramax ve Ultramax gemileri (189,99 m - 199,99 m LOA) ise yanaşma yerinde 12,00 m ile 13,30 m su derinliği talep eder. Orta Doğu ihracat terminallerinden (Ruwais, Cübeyl, Bender Abbas) Brezilya, Hindistan veya Türkiye'nin derin su limanlarına (İskenderun, Derince, Samsun, Aliağa) yapılan Supramax sevkiyatları, Handysize gemilere kıyasla Metric Ton başına 4,50 ila 7,20 USD navlun tasarrufu sağlar. Ancak kiralama öncesinde omurga altı emniyet mesafesi (UKC - genellikle draftın %10'u) ve tuzlu sudan (1,025 kg/L) az tuzlu su rıhtımlarına (1,005 kg/L) geçişteki batma payı mutlaka hesaplanmalıdır.

2. Gemi Vinçleri, Elektro-Hidrolik Kepçeler ve Bağımsız Tahliye Hızı

Hem Handysize hem de Supramax segmentindeki kuru yük gemilerinin büyük çoğunluğu donanımlıdır (geared). Standart bir Supramax gemisinde 4 x 30 MT veya 4 x 36 MT elektro-hidrolik güverte vinci ve bunlara entegre 4 x 12,0 m3 - 15,0 m3 uzaktan kumandalı kepçe (grabs) bulunur. Sahil vincinin bulunmadığı limanlarda geminin kendi ekipmanıyla (self-sustained) tahliye kapasitesi şu formülle modellenir:

$$\text{Teorik Tahliye Kapasitesi} = 4 \text{ Vinç} \times 22 \text{ Çevrim/Saat} \times 11,5 \text{ MT/Kepçe} \times 20 \text{ Saat} \approx 20.240 \text{ MT/Gün}$$

Liman içi kamyon sirkülasyonu, 호퍼 (hopper) doluluk beklemesi ve ambar içi iş makinesi (trim dozeri) manevraları dikkate alındığında; kepçeli bir Supramax pratikte günde 7.000 - 10.000 MT PWWD SHINC tahliye hızına ulaşırken, 8 m3 kepçeli bir Handysize gemisi 4.000 - 5.500 MT PWWD SHINC ortalamasıyla çalışır.

Sülfür ve Üre Kiralamalarında Kritik Gencon 94 Ek Maddeleri (Rider Clauses)

Standart Gencon 94 matbu formu, kimyasal ve gübre yüklerinin operasyonel risklerini tek başına karşılamaz; sözleşmeye şu koruyucu ek maddeler (rider clauses) eklenmelidir:

  1. IMSBC Code Grup B ve Grup C Güvenlik Protokolleri: Uluslararası Denizcilik Katı Dökme Yükler Kodu (IMSBC Code) uyarınca dökme kükürt (UN 1350), toz patlaması riski ve ıslak sintinede sülfürik asit korozyonu nedeniyle Grup B (MHB - Dökme Halde Tehlikeli Maddeler) sınıfındadır. Gemi sahibinin Notice of Readiness (Hazırlık Mektubu) vermeden önce ambarlara kireç badana (limewash) uygulaması ve kıvılcımsız havalandırma sağlaması zorunludur. Üre %46 ise Grup C kapsamında tehlikesiz yük statüsündedir ancak 30 deg C'de %72 kritik bağıl nem eşiğine sahip olduğundan ambar kapaklarının ultrasonik sızdırmazlık testi (hose/ultrasonic test) şart koşulmalıdır.
  2. Ambar Temizliği ve Bağımsız SGS Denetimi Maddesi: Sözleşmeye \"Tüm ambarlar yükleme öncesinde tatlı su ile yıkanmış, kurutulmuş, pastan arındırılmış olacak ve bağımsız SGS sörveyörü tarafından 'Hospital/Grain Clean' sertifikası ile onaylanacaktır\" maddesi eklenmelidir. Ambarların ilk denetimde reddedilmesi halinde temizlik süresi istarya süresinden (laytime) sayılmaz ve tüm sörvey masrafları armatöre ait olur.
  3. Vinç Arızası (Crane Breakdown) Orantısal Kesinti Klozu: Yükleme veya tahliye sırasında gemi vinçlerinden veya kepçelerinden birinin ardışık 2 saatten fazla arızalanması durumunda, istarya süresinin çalışan vinç sayısına oranla (4 vinçli gemide arızalı her vinç için %25 oranında) durdurulacağı ve liman işçisi (stevedore) bekleme maliyetlerinin navlundan mahsup edileceği açıkça yazılmalıdır.
  4. FOB Teslim ve SGS Draft Sörvey Mutabakatı: FOB ve CIF sözleşmelerde konşimento ağırlığı başlangıç ve nihai SGS draft sörvey ölçümleriyle (±%0,5 MT hassasiyet) belirlenir. Gemi kaptanının balast tahliyesi ve trim kontrollerinde sörveyörle tam işbirliği yapması sözleşmesel yükümlülük altına alınmalıdır.

Teknik Karşılaştırma & Emtia Parametreleri

Kiralama ve Teknik Gemi Parametresi Handysize Dökme Yük Gemisi (25.000 - 39.999 DWT) Supramax / Ultramax Gemisi (50.000 - 63.999 DWT)
Ambar Hacmi - Grain / Bale (m3) 35.000 - 48.000 m3 (5 ambarlı konfigürasyon) 63.000 - 78.500 m3 (5 ambarlı konfigürasyon)
Gemi Vinçleri ve Elektro-Hidrolik Kepçeler 4 x 25 MT veya 4 x 30 MT vinç (8-10 m3 kepçe) 4 x 30 MT veya 4 x 36 MT vinç + 4 x 12-15 m3 kepçe
Yaz Yüklü Su Çekimi / Draft (Metre) 9,80 m - 10,85 m (sığ limanlara yüksek erişim) 12,00 m - 13,30 m (derin su rıhtımı gerektirir)
Sözleşmesel Yükleme / Tahliye Hızı (PWWD) 4.000 - 6.000 MT PWWD SHINC / SHEX 7.500 - 12.000 MT PWWD SHINC / SHEX
Birim Navlun Ölçek Ekonomisi ($/MT) 24,00 - 34,50 USD / MT baz parti navlunu 18,20 - 27,30 USD / MT (4,50 - 7,20 $/MT tasarruf)
Maksimum Üre %46 Yükleme Kapasitesi (~1.32 m3/MT) 26.500 - 36.000 MT (±%5 MOLOO) 47.500 - 58.000 MT (±%10 MOLOO)

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Prill üre ve granül sülfürün istif faktörü (stowage factor) dökme gemi kiralama hesabını nasıl etkiler?

Granül sülfür 0,82 ile 0,90 m3/MT istif faktörüne sahip ağır bir yük olduğundan gemi ambar hacmi dolmadan yaz yükleme hattına (draft limitine) ulaşır. Buna karşın üre %46, 1,30 ile 1,42 m3/MT istif faktörüne sahip hacimli bir yük olduğundan 55.000 DWT'lik bir Supramax gemisinin ambarları hacmen tamamen dolduğunda en fazla 47.500 MT üre alabilir (cube-out durumu).

Gübre ve kimyasal tahliye limanlarında neden vinçli ve kepçeli (geared & grabbed) gemiler tercih edilir?

Türkiye'nin ikincil limanları, Doğu Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'daki pek çok tahliye rıhtımında yüksek kapasiteli sahil vinci bulunmaz. 4x30 MT vinç ve 12-15 m3 elektro-hidrolik kepçelerle donatılmış Handysize veya Supramax gemiler, kıyı ekipmanına bağımlı kalmadan doğrudan kamyon üstü bunkere veya paketleme ünitelerine günde 5.000 - 9.000 MT tahliye yapabilir.

Granül sülfür veya üre yüklemesi öncesinde ambar temizliği hangi standartta denetlenmelidir?

Her iki emtia için de ambarların pas, boya döküntüsü, önceki kömür/klinker kalıntısı ve sintine neminden tamamen arındırılmış 'Hospital Clean' veya 'Grain Clean' (Tahıl Temizliği) standardında olması ve bağımsız SGS denetimi ile sertifikalandırılması şarttır. Sülfür yüklemelerinde korozyonu önlemek amacıyla ambar yüzeylerine kireç badana (limewash) uygulanır.

Sefer esaslı kiralama sözleşmelerinde MOLOO ve MOLCHOPT opsiyonları arasındaki fark nedir?

MOLOO (More or Less in Owners' Option), gemi kaptanına yakıt, tatlı su ve mevsimsel su çekimi limitlerine göre yük miktarını ±%5 veya ±%10 tolerans dahilinde belirleme hakkı verir. MOLCHOPT (More or Less in Charterers' Option) ise bu miktar toleransını kiracıya (emtia satıcısı/alıcısına) tanıyarak akreditif (L/C) limitlerine tam uyum sağlar.